CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250        RAPID PLAY

CCF CUP 2019 - UNDER 1250/u70
PRIZE FUND:  1st 100, 2nd 50, 3rd 30

12 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE Start
by
3
June
10
June
17
June
24
June
1
July
8
July
15
July
SCORE
Jun 19 Jul 19 Jan19 Jul19
GOGIA Abeer           (100) 70 U 1134 U - 7.30pm L64 W92 W62 W65 W68 W67 W63 19
AINSWORTH William (50) 67 U U B042 - 7.00pm Bye(2) Bye(1) W69 W64 W65 L70 W68 16
MORE Bhavik               (6) 65 U U D064 - TBA W61 W64 W68 L70 L67 W66 Bye(0) 14
YEUNG Tom                 (6) 68 U 1013 U001 - TBA W63 D62 L65 W72 L70 W71 L67 14
RIZVI Aysha                 (6) 66 U U C062 - 7.00pm D62 Bye(2) Bye(1) W61 W64 L65 D69 14
POVEY Humphrey       (6) 64 1018 1040 B068 - TBA W70 L65 W63 L67 L66 Bye(2) W61 14
WIMBLE Garry             (6) 63 1046 1035 A056 - TBA L68 W61 L64 D62 W72 W69 L70 14
SHOULDERS Andrew 62 1080 1049 A025 - TBA D66 D68 L70 D63 D69 L92 W71 13
MAHADEVAN Meikum 72 U U U - TBA Bye(2) Bye(1) W71 L68 L63 W61 L92 12
AINSWORTH Andrew 69 U U U - 7.00pm Bye(2) Bye(1) L67 W71 D62 L63 D66 12
GRAY David 61 1116 1095 A048 - TBA L65 L63 Bye(3) L66 W71 L72 L64 11
AINSWORTH Katie 71 U U U - 7.00pm Bye(2) Bye(1) L72 L69 L61 L68 L62 8

FILLERS IN THE UNDER 1250

KOTHARI Jai 92 1016 1016 F029 F029   - (--) L70 - (--) - (--) - (--) 62 W72 -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2018 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2019 list

FIXTURES - ROUND 7
Monday 15 July Garry Wimble (13) Abeer Gogia (16) 1-3
Monday 15 July Jai Kothari (Filler) Meikum Mahadevan (11) 3-1
Monday 15 July William Ainsworth (13) Tom Yeung (13) 3-1
Monday 15 July Andrew Ainsworth (10) Aysha Rizvi (12) 2-2
Monday 15 July David Gray (10) Humphrey Povey (11) 1-3
Monday 15 July Katie Ainsworth (7) Andrew Shoulders (10) 1-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 08 July Abeer Gogia (13) William Ainsworth (12) 3-1
Monday 08 July Aysha Rizvi (11) Bhavik More (11) 1-3
Monday 08 July Andrew Ainsworth (9) Garry Wimble (10) 1-3
Monday 08 July Tom Yeung (10) Katie Ainsworth (6) 3-1
Monday 08 July Meikum Mahadevan (8) David Gray (9) 3-1
Monday 08 July Jai Kothari (Filler) Andrew Shoulders (9) 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 01 July William Ainsworth (9) Bhavik More (10) 3-1
Monday 01 July Abeer Gogia (10) Tom Yeung (9) 3-1
Monday 01 July Humphrey Povey (8) Aysha Rizvi (8) 1-3
Monday 01 July Andrew Shoulders (7) Andrew Ainsworth (7) 2-2
Monday 01 July Meikum Mahadevan (7) Garry Wimble (7) 1-3
Monday 01 July David Gray (6) Katie Ainsworth (5) 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 24 June Bhavik More (9) Abeer Gogia (7) 1-3
Monday 24 June William Ainsworth (6) Humphrey Povey (7) 3-1
Monday 24 June Tom Yeung (6) Meikum Mahadevan (6) 3-1
Monday 24 June Aysha Rizvi (5) David Gray (5) 3-1
Monday 24 June Garry Wimble (5) Andrew Shoulders (5) 2-2
Monday 24 June Katie Ainsworth (4) Andrew Ainsworth (4) 1-3
RESULTS - ROUND 3
Monday 17 June Bhavik More (6) Tom Yeung (5) 3-1
Monday 17 June Abeer Gogia (4) Andrew Shoulders (4) 3-1
Monday 17 June Garry Wimble (4) Humphrey Povey (4) 1-3
Monday 17 June Andrew Ainsworth (3) William Ainsworth (3) 1-3
Monday 17 June Katie Ainsworth (3) Meikum Mahadevan 1-3
RESULTS - ROUND 2
Monday 10 June Humphrey Povey (3) Bhavik More (3) 1-3
Monday 10 June Andrew Shoulders (2) Tom Yeung (3) 2-2
Monday 10 June David Gray (1) Garry Wimble (1) 1-3
Monday 10 June Abeer Gogia (1) Jai Kothari (Filler) 3-1
RESULTS - ROUND 1
Monday 03 June Bhavik More David Gray 3-1
Monday 03 June Andrew Shoulders Aysha Rizvi 2-2
Monday 03 June Tom Yeung Garry Wimble 3-1
Monday 03 June Humphrey Povey Abeer Gogia 3-1