Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary)
2017-18 |
TEAMS | BOARD 1 | BOARD 2 | BOARD 3 | BOARD 4 |
Caterham Prep 1 | Jason Charters | Austin Carpenter | Cosmas Dunne | Alexander Mirza |
Chipstead Valley Primary 1 | Joshua MacDonald | see Woodlea Primary 1 | see Woodlea Primary 1 | Alasdair MacDonald |
Coulsdon C of E Primary 1 | Toby Watkins | Matthew Garlick | Dylan Tite | George Bradford |
Cumnor House Prep for Boys 1 | Issam Zaman-Figueroa | Jayden Guo | Misal Kasturi | Aarushjyoti Sarmah |
Cumnor House Prep for Boys 2 | Tom Moon | Shiv Kansagra | Adonijah Rugyendo-Henry | Ishaan Bhat |
Cumnor House Prep for Boys 3 | Hathushan Kokularamanan | Sean Grant | Xiaoran Liu | Ansh Chandarana |
Elmhurst Prep for Boys 1 | Anish Moholkar | Samarth Rao | Rau Deshpande | Arnav Medavarapu |
Park Hill Juniors 1 | Srithan Chanda | Pranav Varma | Tarun Mukesh | Sara Kodilkar |
Park Hill Juniors 2 | Shrijan Ramesh | Nivedya Sunilkumar Edathadan | Dhruv Tiwari | Abhishek Musuvathy |
Reedham Park Prep 1 | Arush Wavhal | Aryan Luthra | Shambhavi Sahni | Christopher Henriques-Michie |
Reedham Park Prep 2 | Lucy Wang | Lawrence Ogieriakhi | Alexander Wang | Xavier Onalaja |
Reigate Parish C of E Primary 1 | Joshua Pond | Abigail Pond | see Smitham Primary 1 | see Smitham Primary 1 |
Smitham Primary 1 | see Reigate Parish C of E Primary 1 | see Reigate Parish C of E Primary 1 | Jack Steford | Raghav Chaudhari |
St David's Prep 1 | Elan De Almeida | Charlie Tuckwell | Arihant Tripathy | Amaan Khokhar |
St John's C of E Primary 1 | Adrian Sherrin | George Heath | Zac Binge | Joshua Webb |
The Hawthorns Prep 1 | Isabelle Pond | Ryan Eason | Owen Eason | Rufus Coleman |
The Hawthorns Prep 2 | Joshua Smith | George Baker | Tako Chopamba | Nicholas Rodrigues |
Woodlea Primary 1 | see Chipstead Valley Primary 1 | Barnaby Chambers | Luca Gregory Best | see Chipstead Valley Primary 1 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 1 | ||||||||||
Team White on Odd Boards | Individual Scores | Score | Individual Scores | Team Black on Odd Boards | ||||||
St David's Prep 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4-0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Reedham Park Prep 2 |
Elmhurst Prep for Boys 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1-3 | 0 | 1 | 1 | 1 | The Hawthorns Prep 1 |
Cumnor House Prep for Boys 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 2½-1½ | 0 | ½ | 1 | 0 | Reedham Park Prep 1 |
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary | 1 | 1 | 0 | 0 | 2-2 | 0 | 0 | 1 | 1 | Park Hill Juniors 1 |
Coulsdon C of E Primary 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3-1 | 0 | 0 | 1 | 0 | Park Hill Juniors 2 |
St John's C of E Primary | 0 | 0 | 0 | 0 | 0-4 | 1 | 1 | 1 | 1 | The Hawthorns Prep 2 |
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary | 1 | ½ | ½ | 1 | 3-1 | 0 | ½ | ½ | 0 | Cumnor House Prep for Boys 2 |
Cumnor House Prep for Boys 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1-3 | 1 | 1 | 1 | 0 | Caterham Prep 1 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 2 | ||||||||||
Team White on Odd Boards | Individual Scores | Score | Individual Scores | Team Black on Odd Boards | ||||||
The Hawthorns Prep 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1-3 | 1 | 1 | 1 | 0 | St David's Prep 1 |
The Hawthorns Prep 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3-1 | 0 | 1 | 0 | 0 | Coulsdon C of E Primary 1 |
Caterham Prep 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1-3 | 1 | 1 | 0 | 1 | Cumnor House Prep for Boys 1 |
Park Hill Juniors 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2-2 | 0 | 1 | 1 | 0 | JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary |
Reedham Park Prep 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1-3 | 1 | 1 | 1 | 0 | JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary |
Cumnor House Prep for Boys 2 | 0 | 1 | 1 | ½ | 2½-1½ | 1 | 0 | 0 | ½ | Elmhurst Prep for Boys 1 |
Reedham Park Prep 1 | 1 | 1 | 0 | ½ | 2½-1½ | 0 | 0 | 1 | ½ | St John's C of E Primary 1 |
Park Hill Juniors 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2-2 | 0 | 1 | 0 | 1 | Cumnor House Prep for Boys 3 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 3 | ||||||||||
Team White on Odd Boards | Individual Scores | Score | Individual Scores | Team Black on Odd Boards | ||||||
St David's Prep 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3-1 | 0 | 0 | 1 | 0 | The Hawthorns Prep 1 |
Cumnor House Prep for Boys 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3-1 | 0 | 0 | 1 | 0 | JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary |
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary | 1 | 1 | 1 | 0 | 3-1 | 0 | 0 | 0 | 1 | The Hawthorns Prep 2 |
Caterham Prep 1 | 1 | 1 | 1 | ½ | 3½-½ | 0 | 0 | 0 | ½ | Park Hill Juniors 1 |
Coulsdon C of E Primary 1 | 0 | ½ | 1 | 1 | 2½-1½ | 1 | ½ | 0 | 0 | Reedham Park Prep 1 |
Cumnor House Prep for Boys 3 | 0 | 0 | 0 | ½ | ½-3½ | 1 | 1 | 1 | ½ | Cumnor House Prep for Boys 2 |
Elmhurst Prep for Boys 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1-3 | 0 | 1 | 1 | 1 | Park Hill Juniors 2 |
St John's C of E Primary 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4-0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Reedham Park Prep 2 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 4 | ||||||||||
Team White on Odd Boards | Individual Scores | Score | Individual Scores | Team Black on Odd Boards | ||||||
Cumnor House Prep for Boys 1 | ½ | ½ | 0 | 0 | 1-3 | ½ | ½ | 1 | 1 | St David's Prep 1 |
The Hawthorns Prep 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3-1 | 0 | 1 | 0 | 0 | JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary |
Cumnor House Prep for Boys 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0-4 | 1 | 1 | 1 | 1 | Coulsdon C of E Primary 1 |
Park Hill Juniors 2 | 0 | 0 | 0 | ½ | ½-3½ | 1 | 1 | 1 | ½ | Caterham Prep 1 |
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary | 1 | 1 | 1 | 1 | 4-0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Reedham Park Prep 1 |
Park Hill Juniors 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2-2 | 0 | 1 | 1 | 0 | St John's C of E Primary 1 |
The Hawthorns Prep 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4-0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Cumnor House Prep for Boys 3 |
Reedham Park Prep 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1-3 | 1 | 1 | 0 | 1 | Elmhurst Prep for Boys 1 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 5 | ||||||||||
Team White on Odd Boards | Individual Scores | Score | Individual Scores | Team Black on Odd Boards | ||||||
St David's Prep 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3-1 | 0 | 0 | 1 | 0 | Caterham Prep 1 |
Coulsdon C of E Primary 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1-3 | 1 | 1 | 0 | 1 | Cumnor House Prep for Boys 1 |
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1-3 | 1 | 0 | 1 | 1 | The Hawthorns Prep 1 |
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary | 1 | ½ | 1 | 1 | 3½-½ | 0 | ½ | 0 | 0 | Cumnor House Prep for Boys 2 |
Park Hill Juniors 1 | ½ | 0 | 1 | 0 | 1½-2½ | ½ | 1 | 0 | 1 | The Hawthorns Prep 2 |
St Johns C of E Primary 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2-2 | 1 | 0 | 1 | 0 | Park Hill Juniors 2 |
Reedham Park Prep 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2-2 | 1 | 1 | 0 | 0 | Elmhurst Prep for Boys 1 |
Cumnor House Prep for Boys 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3-1 | 1 | 0 | 0 | 0 | Reedham Park Prep 2 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
POS | FINAL CROSS TABLE | REF | ROUND 1 | ROUND 2 | ROUND 3 | ROUND 4 | ROUND 5 | PROG | BD |
SCORE |
|||||
1 | St David's Prep 1 | 11 | 3 | 10 | 6 | 15 | 9 | 14 | 12 | 03 | 15 | 01 | 45 | 16 | 15 |
2 | The Hawthorns Prep 1 | 14 | 3 | 06 | 6 | 02 | 7 | 11 | 10 | 18 | 13 | 17 | 39 | 13 | 13 |
3 | Cumnor House Prep for Boys 1 | 03 | 3 | 09 | 6 | 01 | 9 | 17 | 10 | 11 | 13 | 02 | 41 | 12½ | 13 |
4 | JT: Reigate Parish C of E Primary / Smithyam Primary | 18 | 2 | 7 | 5 | 10 | 8 | 15 | 9 | 14 | 12 | 04 | 36 | 12½ | 12 |
5 | The Hawthorns Prep 2 | 15 | 3 | 13 | 4 | 11 | 5 | 18 | 8 | 05 | 11 | 07 | 31 | 12½ | 11 |
6 | Caterham Prep 1 | 01 | 3 | 05 | 4 | 03 | 7 | 07 | 10 | 08 | 11 | 11 | 35 | 12 | 11 |
7 | Coulsdon C of E Primary 1 | 02 | 3 | 08 | 4 | 14 | 7 | 09 | 10 | 04 | 11 | 03 | 35 | 11½ | 11 |
8 | JT: Chjpstead Valley Primary / Woodlea Primary | 17 | 3 | 04 | 5 | 07 | 6 | 03 | 9 | 09 | 10 | 14 | 33 | 11 | 9* |
9 | St John's C of E Primary 1 | 13 | 1 | 15 | 2 | 09 | 5 | 10 | 7 | 07 | 9 | 08 | 24 | 9½ | 9 |
10 | Park Hill Juniors 2 | 08 | 1 | 02 | 3 | 05 | 6 | 06 | 7 | 01 | 9 | 13 | 26 | 8½ | 9 |
11 | Cumnor House Prep for Boys 2 | 04 | 1 | 17 | 4 | 06 | 7 | 05 | 8 | 02 | 9 | 18 | 29 | 7½ | 9 |
12 | Elmhurst Prep for Boys 1 | 06 | 1 | 14 | 2 | 04 | 3 | 08 | 6 | 10 | 8 | 09 | 20 | 8½ | 8 |
13 | Park Hill Juniors 1 | 07 | 2 | 18 | 4 | 17 | 5 | 01 | 7 | 13 | 8 | 15 | 26 | 8 | 8 |
14 | Reedham Park Prep 1 | 09 | 1 | 03 | 4 | 13 | 5 | 02 | 6 | 17 | 8 | 06 | 24 | 7½ | 8 |
15 | Cumnor House Prep for Boys 3 | 05 | 1 | 01 | 3 | 08 | 4 | 04 | 5 | 15 | 8 | 10 | 21 | 6½ | 8 |
16 | Reedham Park Prep 2 | 10 | 1 | 11 | 2 | 18 | 3 | 13 | 4 | 06 | 5 | 05 | 15 | 3 | 5 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
SURREY
EAST & SUSSEX
- CHAMPIONS' LEAGUE FINAL QUALIFICATION TABLE |
|||
St David's Prep 1 | 82 | 29 | 26.00 |
The Hawthorns Prep 1 | 79 | 28 | 26.00 |
The Hawthorns Prep 2 | 73 | 25 | 24.00 |
Cumnor House Prep for Boys 1 | 68 | 23 | 23.00 |
Coulsdon C of E Primary 1* | 66 | 21 | 22.00 |
Cumnor House Prep for Boys 2 | 52 | 16 | 17.00 |
Caterham Prep 1 | 62 | 18 | 16.00 |
Reedham Park Prep 1 | 43 | 16 | 16.00 |
Park Hill Juniors 1* | 51 | 15½ | 16.00 |
Chipstead Valley Primary 1* | 67 | 15 | 16.00 |
Woodlea Primary 1* | 66 | 14½ | 15.00 |
St John's C of E Primary 1* | 51 | 11 | 13.00 |
Elmhurst Prep for Boys 1 | 47 | 14 | 12.00 |
All Saints C of E Primary 1* | 38 | 13 | 12.00 |
Smitham Primary 1* | 71 | 10½ | 12.00 |
Reigate Parish C of E Primary 1* | 66 | 14½ | 11.50 |
Oakwood Independent 1 | 30 | 10 | 10.00 |
Laleham Lea RC Prep 1 | 32 | 9 | 10.00 |
Reigate St Mary's Prep 1 | 32 | 9 | 10.00 |
Park Hill Juniors 2 | 26 | 8½ | 09.00 |
St David's Prep 2 | 23 | 7 | 08.00 |
Cumnor House Prep 3 | 21 | 6½ | 08.00 |
Woodcote Primary 1* | 35 | 6½ | 06.00 |
Croydon High for Girls 1 | 17 | 5½ | 06.00 |
Holmesdale Infants 1* | 30 | 5½ | 05.50 |
Aberdour Prep 1 | 27 | 5 | 05.00 |
Reedham Park Prep 2 | 15 | 3 | 05.00 |
QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS'
LEAGUE...........................................................................................The
top 3 (IN BLUE) have qualified for the main Champions' League Final
EUROPA
LEAGUE...............................................................................................................The
next 3 (IN RED) have qualified for the Europa League Final
STATE
CUP................................................................................The
best 3 state school first teams not already qualified for a final.
Eligible teams marked *
CHESSFA
CUP.....................................................................The best
3 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final (for non-1st
teams)
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all
their games and shared the cash booty:
Cosmos Dunne
Caterham Prep
Owen Eason
The Hawthorns Prep
Anish Moholkar
Elmhurst Prep for Boys
Nicholas Rodrigues
The Hawthorns Prep
Anuj Venkatesh
Atwood Primary
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
Schools' Individuals' Challenge: Cross TableNo Name Grading Info Yr School Score 1 2 3 4 5 1 VENKATESH, Anuj 915057C 496 4 Atwood Primary 15 6:W 11:W 8:W 2:W 4:W 2 RAO, Shreya 913707F 507 6 Croydon High For Girls 13 18:W 3:W 7:W 1:L 10:W 3 BENJES, Luka 915136K 480 4 The Hawthorns Prep 13 10:W 2:L 13:W 18:W 9:W 4 BRADSHAW, Nathan 916196L 500 5 St Mary's Cofo E Primary (Oxted) 12 14:D 19:W 26:W 7:W 1:L 5 POWELL, Henry 915941B 502 6 Banstead Juniors 12 26:D 16:W 9:D 6:D 13:W 6 WRIGHT, Daniel 915894H 468 2 Holmesdale Infants 12 1:L 27:W 11:W 5:D 14:W 7 PETTIT, Jonty 915939D 494 5 Woodcote Primary 11 24:W 12:W 2:L 4:L 16:W 8 GUENET, Lucas 913067G 492 5 St David's Prep 11 20:W 17:W 1:L 9:L 18:W 9 AVALA, Anshul 915922J 470 3 St Peter's Primary 11 22:D 23:W 5:D 8:W 3:L 10 DANSO, Cohen 915489K 461 2 St David's Prep 11 3:L 25:W 22:W 16:W 2:L 11 HUANG, Yingning 480 3 Cumnor House Prep For Girls 11 27:W 1:L 6:L 21:W 17:W 12 OWN, Lucy 916408L 480 3 Cumnor House Prep For Girls 11 21:W 7:L 17:L 25:W 20:W 13 TING TANG, Yu-In 915709J 463 3 Cumnor House Prep For Girls 10 23:D 22:W 3:L 15:W 5:L 14 RYDE, Rafael 915138C 475 4 The Hawthorns Prep 10 4:D 26:L 19:W 17:W 6:L 15 SUCHAK, Anaiya 914735E 439 3 St David's Prep 10 19:D 18:L 23:W 13:L 25:W 16 RAYKUNDALIA, Shaily 916433K 480 3 Caterham Prep 9 25:W 5:L 24:W 10:L 7:L 17 MENON, Dharmik 915860B 441 1 Chipstead Valley Primary 9 0:W 8:L 12:W 14:L 11:L 18 YALAMANCHI, Srisai 480 3 The Minster C Of E Primary 9 2:L 15:W 21:W 3:L 8:L 19 PATEL, Bela 916529A 480 3 Aberdour Prep 9 15:D 4:L 14:L 0:W 23:D 20 CHAMBERS, Teddy 915116D 464 2 Woodlea Primary 9 8:L 21:L 27:W 24:W 12:L 21 MAWDITT-GIANNOPOULOU, Johnny 915859F 439 4 Reigate Parish C Of E Primary 9 12:L 20:W 18:L 11:L 0:W 22 NARAYEN, Neeha 916387G 500 5 Old Palace 9 9:D 13:L 10:L 23:D 24:W 23 CRAIG, Ben 916224A 480 3 Reigate St Mary's Prep 8 13:D 9:L 15:L 22:D 19:D 24 MURTAZA, Reza 460 1 Cumnor Hse Prep For Boys 7 7:L 0:W 16:L 20:L 22:L 25 MEDAVARAPU, Deethya 913896B 420 6 Croydon High For Girls 7 16:L 10:L 0:W 12:L 15:L 26 AINSWORTH, Katie 915149H 477 4 Reigate St Mary's Prep 6 5:D 14:W 4:L 0: 0: 27 AINSWORTH, Chloe 915074C 459 3 Reigate St Mary's Prep 3 11:L 6:L 20:L 0: 0: by Swiss Perfect (TM) www.swissperfect.com |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE |
||||
1 | Atwood Primary | 1 | 15 x 175% | 26.25 |
2 | The Hawthorns Prep | 2 | 13 + 10 | 23.00 |
3 | St Mary's C of E Primary (Oxted) | 1 | 12 x 175% | 21.00 |
4 | Banstead Juniors | 1 | 12 x 175% | 21.00 |
5 | Holmesdale Infants | 1 | 12 x 175% | 21.00 |
6 | St David's Prep | 3 | 11 + 10 | 21.00 |
7 | Cumnor House Prep for Girls | 3 | 11 + 10 | 21.00 |
8 | Croydon High for Girls | 2 | 13 + 7 | 20.00 |
9 | Woodcote Primary | 1 | 11 x 175% | 19.25 |
10 | St Peter's Primary | 1 | 11 x 175% | 19.25 |
11 | Caterham Prep | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
12 | Chipstead Valley Primary | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
13 | The Minster C of E Primary | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
14 | Aberdour Prep | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
15 | Woodlea Primary | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
16 | Reigate Parish C of E Primary | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
17 | Old Palace | 1 | 9 x 175% | 15.75 |
18 | Reigate St Mary's Prep | 3 | 8 + 5½ | 13.50 |
19 | Cumnor House Prep for Boys | 1 | 7 x 175% | 12.25 |
Chess Home Page Junior Home Page Champions' League Chess Results' Archive 1st Leg Final 2018 Rules
GRADED FRIENDLIES
1: Michael Freeman
3-1 Dharmik Menon
2: Reza Murtaza 1-3 Michael Freeman
3: Deethya Medavarapu
1-3 Michael Freeman
4: Bela Patel
1-3 Michael Freeman
5: Johnny Mawditt-Giannopoulou 1-3 Michael
Freeman