CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250        RAPID PLAY

CCF CUP 2019 - ELITE SECTION
PRIZE FUND:  1st 100, 2nd 50, 3rd 30

08 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE Start
by
3
June
10
June
17
June
24
June
1
July
8
July
15
July
SCORE
Jun 19 Jul 19 Jan19 Jul19
LOCK Gavin     (100) 02 2148 2158 A204 - 7.30pm W07 D03 W05 D01 W04 D06 D08 17
SNAPE Ian         (40) 01 2196 2172 A196 - 7.00pm L05 W04 L03 D02 W06 W08 Bye(2) 15
ATAKO Chino    (40) 04 2026 2022 A190 - TBA L08 L01 W93 W07 L02 W03 W06 15
AKEYA-PRICE Robert 05 1954 1974 A172 - TBA W01 Bye(2) L02 D06 D03 W07 Bye(1) 14
GRAY Mark 03 2128 2140 A200 - 7.00pm Bye (2) D02 W01 Bye(1) D05 L04 W07 14
RIZVI Nasir 08 1988 1999 A183 - 7.30pm W04 Bye (2) Bye(1) - D07 L01 D02 11
ANILKUMAR Anantha 06 1925 1925 A176 - 7.00pm Bye (2) Bye(1) D07 D05 L01 D02 L04 11
FAULKNER Martin 07 1901 1884 A172 - 7.15pm L02 D17 D06 L04 D08 L05 L03 10

FILLERS IN THE UNDER 2000

EDWARDS Nick 93 1888 1882 A175 - 7.30pm - - L04 - - - - -
WARNER Dominic 17 1610 1610 A142 - 7.30pm - D07 - - - - - -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2019 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2020 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 15 July Gavin Lock (15) Nasir Rizvi (9) 2-2
Monday 15 July Chino Atako (12) Anantha Anilkumar (10) 3-1
Monday 15 July Martin Faulkner (9) Mark Gray (11) 1-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 08 July Anantha Anilkumar (8) Gavin Lock (13) 2-2
Monday 08 July Nasir Rizvi (8) Ian Snape (10) 1-3
Monday 08 July Mark Gray (10) Chino Atako (9) 1-3
Monday 08 July Martin Faulkner (8) Robert Akeya-Price (10) 1-3
RESULTS - ROUND 5
Monday 01 July Gavin Lock (10) Chino Atako (8) 3-1
Monday 01 July Robert Akeya-Price (8) Mark Gray (8) 2-2
Monday 01 July Ian Snape (7) Anantha Anilkumar (7) 3-1
Monday 01 July Nasir Rizvi (6) Martin Faulkner (6) 2-2
RESULTS - ROUND 4
Monday 24 June Ian Snape (5) Gavin Lock (8) 2-2
Monday 24 June Anantha Anilkumar (5) Robert Akeya-Price (6) 2-2
Monday 24 June Chino Atako (5) Martin Faulkner (5) 3-1
RESULTS - ROUND 3
Monday 17 June Robert Akeya-Price (5) Gavin Lock (5) 1-3
Monday 17 June Mark Gray (4) Ian Snape (4) 3-1
Monday 17 June Martin Faulkner (3) Anantha Anilkumar (3) 2-2
Monday 17 June Nick Edwards (Filler) Chino Atako (2) 1-3
RESULTS - ROUND 2
Monday 10 June Gavin Lock (3) Mark Gray (2) 2-2
Monday 10 June Chino Atako (1) Ian Snape (1) 1-3
Monday 10 June Dominic Warner (Filler from u2000) Martin Faulkner (1) 2-2
RESULTS - ROUND 1
Monday 03 June Ian Snape Robert Akeya-Price 1-3
Monday 03 June Martin Faulkner Gavin Lock 1-3
Monday 03 June Chino Atako Nasir Rizvi (Filler) 1-3