CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250        RAPID PLAY

CCF CUP 2019 - FIDE UNDER 1500/u110
PRIZE FUND:  1st 100, 2nd 50, 3rd 30

14 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE Start
by
3
June
10
June
17
June
24
June
1
July
8
July
15
July
SCORE
Jun 19 Jul 19 Jan19 Jul19
SMITH Mark          (75) 53 U 1367 U000 - 7.30pm W47 W43 W42 L41 W48 W46 W45 19
PHUKAN Debajit   (75) 41 1449 1456 U086 - 7.30pm D48 W47 W45 W53 W42 D43 W54 19
HOWES David       (15) 43 1391 1389 A109 - 7.30pm W50 L53 D48 D44 W46 D41 W42 16
FAULKNER Oliver (15) 47 1228 1240 A093 - 7.15pm L53 L41 W51 D94 W54 W42 W46 16
COLLINS Michael 48 1201 1224 A081 - 7.30pm D41 D49 D43 W45 L53 W51 Bye(0) 13
SMYTH Sandy 42 1400 1415 A106 - 7.15pm W49 W46 L53 W50 L41 L47 L43 13
CHABAN Roxolana 44 1344 1264 A107 - 7.30pm Bye(2) Bye(1) W49 D43 W50 Bye(1) Bye(1) 13
WOOLLEY Michael 45 1262 1257 A084 - 7.30pm W51 Bye(2) L41 L48 L49 Bye(3) L53 12
DE ALMEIDA Elan 50 1179 1203 D091 - 7.15pm L43 W51 W46 L42 L44 Bye(2) Bye(1) 12
BELCHER Zachary 54 U U U000 - 7.30pm Bye(2) Bye(1) W52 L46 L47 W49 L41 12
VELAYUDHAM Suriya 52 0000 0000 A082 - 7.30pm L46 Bye(2) L54 X(-1) W51 W95 W49 12
GOLD Harry  46 1254 1252 A092 - TBA W52 L42 L50 W54 L43 L53 L47 11
BRAITHWAITE Paul 51 1145 1133 A070 - 7.30pm L45 L50 L47 W49 L52 L48 Bye(3) 11
HASTILOW Sarah 49 1193 1171 A081 - 7.30pm L42 D48 L44 L51 W45 L54 L52 10

FILLERS IN THE UNDER 1500

SELBY Keith 94 1324 1321 A099 -   - (--) - (--) - (--) D47 - (--) - (--) - (--) -
CARMONA Thomas 95 U U U -   - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) L52 - (--) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2019 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2020 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 15 July Debajit Phukan (16) Zachary Belcher (11) 3-1
Monday 15 July Michael Woolley (11) Mark Smith (16) 1-3
Monday 15 July Oliver Faulkner (13) Harry Gold (10) 3-1
Monday 15 July Sandy Smyth (12) David Howes (13) 1-3
Monday 15 July Suriya Velayudham (9) Sarah Hastilow (9) 3-1
RESULTS - ROUND 6
Monday 08 July David Howes (11) Debajit Phukan (14) 2-2
Monday 08 July Mark Smith (13) Harry Gold (9) 3-1
Monday 08 July Sandy Smyth (11) Oliver Faulkner (10) 1-3
Monday 08 July Paul Braithwaite (7) Michael Collins (10) 1-3
Monday 08 July Zachary Belcher (8) Sarah Hastilow (8) 3-1
Monday 08 July Suriya Velayudham (6) Thomas Carmona (Filler) 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 01 July Debajit Phukan (11) Sandy Smyth (10) 3-1
Monday 01 July Michael Collins (9) Mark Smith (10) 1-3
Monday 01 July Harry Gold (8) David Howes (8) 1-3
Monday 01 July Roxolana Chaban (8) Elan De Almeida (8) 3-1
Monday 01 July Oliver Faulkner (7) Zachary Belcher (7) 3-1
Monday 01 July Sarah Hastilow (5) Michael Woolley (7) 3-1
Monday 01 July Paul Braithwaite (6) Suriya Velayudham (3) 1-3
RESULTS - ROUND 4
Monday 24 June Mark Smith (9) Debajit Phukan (8) 1-3
Monday 24 June Sandy Smyth (7) Elan De Almeida (7) 3-1
Monday 24 June David Howes (6) Roxolana Chaban (6) 2-2
Monday 24 June Michael Woolley (6) Michael Collins (6) 1-3
Monday 24 June Harry Gold (5) Zachary Belcher (6) 3-1
Monday 24 June Keith Selby (Filler) Oliver Faulkner (5) 2-2
Monday 24 June Sarah Hastilow (4) Paul Braithwaite (3) 1-3
RESULTS - ROUND 3
Monday 17 June Mark Smith (6) Sandy Smyth (6) 3-1
Monday 17 June Debajit Phukan (5) Michael Woolley (5) 3-1
Monday 17 June Michael Collins (4) David Howes (4) 2-2
Monday 17 June Elan De Almeida (4) Harry Gold (4) 3-1
Monday 17 June Roxolana Chaban (3) Sarah Hastilow (3) 3-1
Monday 17 June Zachary Belcher (3) Suriya Velayudham (3) 3-1
Monday 17 June Oliver Faulkner (2) Paul Braithwaite (2) 3-1
RESULTS - ROUND 2
Monday 10 June Harry Gold (3) Sandy Smyth (3) 1-3
Monday 10 June David Howes (3) Mark Smith (3) 1-3
Monday 10 June Debajit Phukan (2) Oliver Faulkner (1) 3-1
Monday 10 June Sarah Hastilow (1) Michael Collins (2) 2-2
Monday 10 June Paul Braithwaite (1) Elan De Almeida (1) 1-3
RESULTS - ROUND 1
Monday 03 June Michael Collins Debajit Phukan 2-2
Monday 03 June Sandy Smyth Sarah Hastilow 3-1
Monday 03 June Elan De Almeida David Howes 1-3
Monday 03 June Michael Woolley Paul Braithwaite 3-1
Monday 03 June Suriya Velayudham Harry Gold 1-3
Monday 03 June Oliver Faulkner Mark Smith 1-3